Yükleniyor..
Yükleniyor..
Yükleniyor..

Güvenlik Kamera Sistemleri

Günümüzde güvenlik kamera sistemleri hemen hemen her alanda kullanılan bir elektronik güvenlik sistemidir. Güvenlik kamera sistemlerinin elektronik güvenlik sistemlerindeki önemi çok büyüktür.
Bu yüzden güvenlik kamera sistemleri günümüzde ciddi talep görmekte ve kullanılmaktadır. Sokağa çıktığımızda çevremizdeki ev, iş yeri, kamu kurumu gibi pek çok alanda güvenlik kamera sistemlerini görmekteyiz.

Çevremizde bu kadar çok kullanılan güvenlik kamera sistemleri hakkında bilgi vermek amacı ile bu yazımızı yazmayı hedefledik. Günümüz elektronik güvenlik sistemleri piyasasında çok farklı kamera ve kayıt çözümleri bulunmaktadır. Buna rağmen temelde günümüz kamera sistemleri iki farklı temel yapıdadır.
Bunlardan birincisi analog güvenlik kamera sistemi çözümleridir. Diğer çözüm ise ip güvenlik kamera sistemi çözümüdür. Analog güvenlik kamera sistemleri son 15 yıldır faaliyette olmasına rağmen ip kamera sistemi çözümleri son birkaç yılda gelişip ciddi atılım kaydetmiş ürünlerdir.

Bugün Türkiyemizde her iki sistemde ciddi olarak kullanılmaktadır. Fakat genel olarak baktığımızda artık analog kamera sistemi çözümleri küçük projelerden ileri gidememektedir.
Ip kamera sistemi çözümleri ise daha çok orta ve büyük çaplı cctv kamera sistemi projelerinde tercih edilmektedir. Şu bir gerçektir ki ip kamera ürünleri teknolojik açıdan analog sistemlerden çok daha yüksek teknolojiye sahip bulunan ürünlerdir.
Bunun yanında fiyat açısından günümüzde iki sistem karşılaştırıldığında, teknolojik üstünlüklerinden dolayı ip kamera sistemleri fiyat açısından daha yüksek fiyata sahiptir. Ama sisteme güvenliğin ne kadar önemli bir olgu olduğu yönünden bakılırsa sistem arasındakı bu fiyat farkının bir çok alanda göz ardı edilebileceği görülecektir.
Yüksek çözünürlük ve kayıttaki genişleyebilir üstün teknolojik özellikler dolayısı ile ip güvenlik kamera sistemi çözümleri analog sistemlere her geçen gün ciddi darbeler vurmaktadır. Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki birkaç yıl içinde nerede ise bütün güvenlik kamera sistemleri ip çözümlere dönecektir.

Tabiki bu durum güvenlik açısından bakıldığında güvenliğimiz bir kat daha artacaktır. Çünki özellikle ip kamera sistemlerinin sagladığı yüksek çözünürlük daha fazla resim detayı sağlayacaktır.
Daha fazla detay ise olayların aydınlatılmasını kolaylaştıracaktır. Günümüz ip kamera sistemleri ile HD ve FullHD çözünürlükler bir hayalden öte gerçek haline gelmiştir.

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız. Ayrıntılı bilgi... Onaylıyorum.